Kane has logged 37 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hope

Hope

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
I Am a Hero

I Am a Hero

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★
Edit this entry  
23
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Edit this entry  
23
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★½
Edit this entry  
23
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★
Edit this entry  
22
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★
Edit this entry  
19
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
One Day

One Day

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★½
Edit this entry  
15
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
14
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Out of the Dark

Out of the Dark

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry