RSS feed for Arda
  • Tau

    Tau

    ½

    Story, acting, directing, photography... Everything was terrible about this movie.

  • Cube

    Cube

    ★★★

    This story is based on a good idea but the character development is so poor.
    Why Quentin lost it, for instance? 

    It’s been 22 years and the visual effects are still looking good.

  • Gerald's Game

    Gerald's Game

    ★★★★

    It was way better than I thought it would be.

  • V for Vendetta

    V for Vendetta

    ★★★★

    DC nailed it along with watchmen and the dark night trilogy. Suck it Marvel.

  • AlphaGo

    AlphaGo

    ★★★★

    Reactions and comments of Lee Se-Dol after loosing against AlphaGo were priceless. A true master.

  • Justice League

    Justice League

    ★½

    Those super hero movies are getting dumber and dumber...
    And Ben Affleck ruined the only super hero I actually liked...

  • Twelve Monkeys

    Twelve Monkeys

    ★★★★½

    This film impresses me everytime. The story, directing, visuals, perfect dose of sci-fi, acting of Willis and Pitt...

    How in the hell did they manage to make such terrible series out of such a good movie?

  • Kral Şakir: Korsanlar Diyarı

    Kral Şakir: Korsanlar Diyarı

    ★★

    Yer yer animasyonlar sıkıntılıydı (ör: Canavar Tahsin), bazı espriler gerçekten bayattı (ör: Canavar Tahsin)...

    Tabi, kime göre? Bana...
    Sinemadaki çocuklar oldukça eğlenceli vakit geçiriyorlardı açıkçası.

  • Joker

    Joker

    ★★★★½

    🤡🤡🤡

    This was real something. O found the Scorsese-esque ton brilliant.

    I think all is said on Joaquin Phoenix’s performance, it was Oscar worthy.

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

    It was so good to watch Pinkman once more. Even if it feels like a long episode of Breaking Bad, it’s still great bitch...

  • House of Flying Daggers

    House of Flying Daggers

    ★★★½

    I am not a fan of the genre, however compared to Hero and Crouching Tiger, Hidden Dragon I really liked this movie.

    Direction, sets, costumes are really good.

    Most importantly the original soundtrack is breathtaking. I was stunned when I heard "Lovers - Flower Garden".

  • The Lion King

    The Lion King

    My 4 years old son refuses to watch this... I can't figure out why