• The Nice Guys

    The Nice Guys

    ★★★

    i maintain my point that ryan gosling is the babiest babygirl to ever girl

  • TÁR

    TÁR

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    whiplash if andrew never got to play caravan

  • David Lynch: The Art Life

    David Lynch: The Art Life

    ★★★½

    the art life — “you drink coffee, you smoke cigarettes, and you paint, and that’s it.”

    honestly his life was much more normal than i expected

  • Paterson

    Paterson

    ★★★★

    maybe all i want out of life is to be a bus driver that reads emily dickinson, writes poetry on his secret old notebook, goes to the pub to see his buddies and loves his wife a lot

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★★

    i can't decide if david lynch loves or hates lesbians

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

    the most unrealistic thing about this film is that none of the girls are lesbians, like i'm really supposed to believe mary elizabeth is not secretly in love with alice and only dated charlie to make her jealous for going to the dance with that emo boy instead of her???? because i do not.

  • We Need to Talk About Kevin

    We Need to Talk About Kevin

    ★★★½

    there's either something very fruity or very freudian about kevin's wardrobe

  • Birds of Paradise

    Birds of Paradise

    ★★★

    kate: i just want to know what it feels like…
    marine: what?
    kate: to be you.

    girls who survive homoerotic friendships are basically war veterans

  • Carandiru

    Carandiru

    ★★★★½

    garotas que choram no casamento da lady di e do sem chance<3

  • Reservoir Dogs

    Reservoir Dogs

    ★★★½

    how is it that i am always the last one to find out that all these classic action films are literally just gay tragedies with an excuse of a plot to see pretty men be intimate and hold each other??!? MR. WHITE AND MR. ORANGE ARE STAR CROSSED LOVERS!!!! and most importantly, WHY HAS NO ONE EVER TOLD ME ABOUT TIM ROTH??? i would've watched this a long time ago

  • The Age of Stone

    The Age of Stone

    ★★★

    se repetir a palavra corpo muitas vezes,
    deixa de ser corpo
    e se transforma em outra coisa:
    volumosa, cinzenta.
    era tão artificial,
    como o mundo deveria ter sido 
    quando criado.

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★★

    NO! I'M GONNA CUT YOUR TINY LITTLE DICKS OFF AND FEED THEM TO YOU LIKE PEANUTS!