Sort by

Lencho of has logged 1,154 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Microscopic Dancer

The Microscopic Dancer

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Colonel's Shower Bath

The Colonel's Shower Bath

1902
×
★★½
Edit this entry  
31
The Terrible Eruption of Mount Pelee and Destruction of St. Pierre, Martinique

The Terrible Eruption of Mount Pelee and Destruction of St. Pierre, Martinique

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cattle Market in Derry

Cattle Market in Derry

1902
×
★★½
Edit this entry  
31
He Walked by Night

He Walked by Night

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
La dama del collar

La dama del collar

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sleep, My Love

Sleep, My Love

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rush Hour

Rush Hour

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
God Bless You

God Bless You

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Escape to France

Escape to France

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tierra del Fuego

Tierra del Fuego

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Museo

Museo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hoy cumple años mamá

Hoy cumple años mamá

1948
×
★★½
Edit this entry  
27
The Tango Returns to Paris

The Tango Returns to Paris

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bodyguard

Bodyguard

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parole, Inc.

Parole, Inc.

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
El jugador

El jugador

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission Pakal to Mars

Mission Pakal to Mars

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Stage

The Last Stage

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drunk Angry Idiot

Drunk Angry Idiot

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Woman's Vengeance

A Woman's Vengeance

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anokhi Ada

Anokhi Ada

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Assigned to Danger

Assigned to Danger

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inicuo: The Brotherhood

Inicuo: The Brotherhood

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Siblings

Siblings

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Maridos modernos

Maridos modernos

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Our Time

Our Time

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Louisiana Story

Louisiana Story

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
London Belongs to Me

London Belongs to Me

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
La señora del intendente

La señora del intendente

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
La serpiente de cascabel

La serpiente de cascabel

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Women in the Night

Women in the Night

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Story of a Bad Woman

Story of a Bad Woman

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Death Walks in the Rain

Death Walks in the Rain

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deshojando margaritas

Deshojando margaritas

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Yellow Sky

Yellow Sky

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lost Youth

Lost Youth

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Hen in the Wind

A Hen in the Wind

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Porteña de corazón

Porteña de corazón

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rodríguez supernumerario

Rodríguez supernumerario

1948
×
★★½
Edit this entry  
16
Pobre mi madre querida

Pobre mi madre querida

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mis cinco hijos

Mis cinco hijos

1948
×
★★½
Edit this entry  
16
Pages of Life

Pages of Life

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Por ellos... todo

Por ellos... todo

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mexicans

Black Mexicans

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cupboard Was Bare

The Cupboard Was Bare

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry