Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Barbarian Invasions

The Barbarian Invasions

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Sister of Mine

Sister of Mine

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ay, Carmela!

Ay, Carmela!

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The King of Pigs

The King of Pigs

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lolita

Lolita

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
Make Up

Make Up

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Strange Voyage

Strange Voyage

1964
×
★★★½
Edit this entry  
01
Another Day of Life

Another Day of Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★½
Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Edit this entry  
25
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Shelley

Shelley

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Edit this entry  
22
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Capone

Capone

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
The Captain

The Captain

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Can Quit Whenever I Want

I Can Quit Whenever I Want

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
2046

2046

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Hidden Agenda

Hidden Agenda

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
Schoolgirls

Schoolgirls

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Camino

Camino

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Chase

The Chase

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Inside

Inside

2007
×
★★★½
Edit this entry