• In the Loop

    In the Loop

    ★★★★

    The show “The Thick of It” got me through the first lockdown of the pandemic, so I was familiar with Malcolm Tucker as a character and I always love the energy Capaldi brings to his roles. This film portrays the contrast between the British and the Americans perfectly too. I’ve also just realised how topical the plot of the film is

  • Mr. Bean's Holiday

    Mr. Bean's Holiday

    ★★★★

    This is my comfort movie

  • The House

    The House

    ★★★½

    I guess in the end, the Developer wanted to live like common…rat…people.
    (yes that’s a Pulp joke)

  • Eternals

    Eternals

    ★★★½

    It was a little tedious at some points but I think I still enjoyed it for the most part. They just kept reminding me of the Power Rangers honestly

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★

    I loved how vibrant the style and animation was and the songs were great.

  • Shrek 2

    Shrek 2

    ★★★★

    Damn this films good.

  • The Harder They Fall

    The Harder They Fall

    ★★★★

    Wow, great film, appreciated the refreshing take on a western.

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★½

    I quite enjoyed this film, it gave an interesting perspective that I haven’t particularly seen before. Olivia Coleman was great as always, she’s an amazing actress, Jessie Buckley too. A solid directorial debut from Maggie Gyllenhaal

  • Anna and the Apocalypse

    Anna and the Apocalypse

    ★★★

    Didn’t really do much for me, music wasn’t great and the whole thing felt a bit awkward from time to time

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★

    The soundtrack is fantastic, it kept reminding me of CowBoy Bebop, so maybe it took inspiration from this film. I can see why this movie is held in such high regard, that one scene with Deckard and Rachael put me off a bit though.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

    “If you expect disappointment, then you can never really be disappointed”.

    I thought the film was great, but I feel like this quote applies for me personally. I’m obviously late seeing it and I’ve tried my best to avoid spoilers but I pretty much saw every spoiler on the planet, so the surprises didn’t do much for me. That being said, it’s still one of the best Spider-Man films. Everyone was great, the action was fantastic but I don’t think it was as “incredible” as a lot of people are saying, maybe I would agree if I went in blind?

  • Constantine

    Constantine

    ★★★½

    There are lots of things I loved about Constantine and lots of things I didn’t, let’s just leave it at that.