Sort by

penny lane has logged 78 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
Read the review Edit this entry  
02
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mind, Explained

The Mind, Explained

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Islamic Art: Mirror of the Invisible World

Islamic Art: Mirror of the Invisible World

2011
×
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Belle Douleur

Belle Douleur

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
Edit this entry  
08
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Edit this entry  
01
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry