Leonardo has logged 260 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blow

Blow

2001
×
★★½
Edit this entry  
30
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
★★
Edit this entry  
24
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
Edit this entry  
18
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
½
Edit this entry  
17
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Captain

The Captain

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Roma

Roma

1972
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Swindlers

The Swindlers

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★
Edit this entry