• Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★½

    The most perfect fade-to-black there is

  • WHAT DID JACK DO?

    WHAT DID JACK DO?

    How can this short have more artistic value than all the mcu movies combined?

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★

    Starting off the year with such a wholesome film was a great decision.
    I really emphathize with Awkafina's character and i miss my grandma in italy so much right now.

    Lulu Wang knows how to get me and the soundtrack is beautiful!

  • Symbol

    Symbol

    ★★★½

    Interstellar who?

  • Girl, Interrupted

    Girl, Interrupted

    ★★★★

    Without knowing anything about it I expected a comedy. Anyway, it's not.

    It's a well crafted character study of people with a sense of abnormality and the thought of keeping them away from society will fix their problems.

    I would honestly die for the cast, everyone was so great from Winona Ryder to Whoopi Goldberg. I would have liked more character depth, I mean it's over 2 hours long.

    Nonetheless, Girl, Interrupted is a must-watch, if you like Orange Is The New Black or the other way around, because there are some parallels!

  • Easy Rider

    Easy Rider

    ★★½

    I see the ambition, but it didn't work for me.

    The cool camera work and interesting editing didn't save this nihilistic 60s journey of drugs, sex and cruising. Jack Nicholson was the most enjoyable part of this bland film.
    I wish I would have felt at least a little bit of something at the end.

    Seeing this film in 2019 is very interesting, because the world hasn't changed much since then...

  • The Doors

    The Doors

    ★★★½

    Sorry, but NO ONE tells Kyle MacLachlan to fuck off!!!

  • Moneyball

    Moneyball

    ★★★½

    Not a big fan of football, but this ain't a bad movie!

  • Dumplin'

    Dumplin'

    ★★★★½

    Woooow. What a beautiful film.

    I didn't expect to like it as much as I did, but it really blew me away.

    The story of a girl that doesn't quite fit in society's beauty standards, suffers from the loss of her beloved aunt and her not so good relationship with her ex-beauty queen mother.

    As depressing as my summarization sounds, I can tell you, it's not depressing. It got its heart in the right place.

    The cast is amazing, Danielle…

  • The Mermaid
  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

    THIS MOVIE ROCKS! It doesn't make much sense and is so far from reality, BUT that's what it's about. It's a ride from start to finish and such a nice feel good movie.
    It depicts the dream scenario of every student, taking a day off and having the time of it's life. And of course everything will be fine in the end.
    It is something that forever will be just a dream for young people, but it lets us all be part of it, atleast for a bit of time, and i can't tell you how thankful i am, that a movie like this exists.

    DANKESCHÖN

  • Climax

    Climax

    ★★★★½

    Thanks Gaspar, i've learned my lesson.