Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★
Edit this entry  
15
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
Edit this entry  
12
Outlaw Love

Outlaw Love

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Antonio das Mortes

Antonio das Mortes

1969
×
★★★★
Edit this entry  
01
Four Days in September

Four Days in September

1997
×
★★★
Edit this entry  
25
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Edit this entry  
21
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Edit this entry  
19
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Cutie Honey

Cutie Honey

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
Edit this entry  
04
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
Edit this entry  
03
Scenes with Beans

Scenes with Beans

1976
×
Edit this entry  
02
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★½
Edit this entry  
01
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Edit this entry  
01
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
The General Line

The General Line

1929
×
★★★★
Edit this entry  
28
Unleashed

Unleashed

2017
×
Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gracinha

Gracinha

2021
×
Edit this entry  
20
Zatoichi

Zatoichi

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Polka King

The Polka King

2017
×
Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★½
Edit this entry  
02
Klaus

Klaus

2019
×
Edit this entry  
31
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
26
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
Edit this entry  
25
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry