Sort by

Alex has logged 133 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks Festival Greeting 2008

Twin Peaks Festival Greeting 2008

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Ballerina

Ballerina

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Fire

Fire

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Idem Paris

Idem Paris

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Umbrella

Umbrella

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Folded Wish

A Folded Wish

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Creating an Army of the Dead

Creating an Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Steps

Steps

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
The Disc of Sorrow

The Disc of Sorrow

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Head with Hammer

Head with Hammer

2001
×
★★½
Edit this entry  
22
The Pig Walks

The Pig Walks

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
I Touch a Red Button Man

I Touch a Red Button Man

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Memory Film

Memory Film

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Dead Mouse with Ants

Dead Mouse with Ants

2002
×
Edit this entry  
22
Sunset

Sunset

1998
×
★★
Edit this entry  
22
BlueBob Egg

BlueBob Egg

2004
×
★★
Edit this entry  
22
Factory Mask

Factory Mask

2002
×
★★½
Edit this entry  
21
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coyote

Coyote

2002
×
★★
Edit this entry  
21
Pierre and Sonny Jim

Pierre and Sonny Jim

2001
×
★★
Edit this entry  
21
Fictitious Anacin Commercial

Fictitious Anacin Commercial

1967
×
★★★
Edit this entry  
21
Darkened Room

Darkened Room

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★★
Edit this entry  
21
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★★
Edit this entry  
21
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★
Edit this entry  
21
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blue Green

Blue Green

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Acorn Princess

The Acorn Princess

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Listen

Listen

2019
×
★★½
Edit this entry