Leonel Cordeiro has logged 180 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Porno

Porno

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Trip

The Trip

1967
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★
Edit this entry  
19
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Last American Virgin

The Last American Virgin

1982
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Wild Angels

The Wild Angels

1966
×
★★★½
Edit this entry  
17
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Edit this entry  
13
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★½
Edit this entry  
13
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dirty Mary Crazy Larry

Dirty Mary Crazy Larry

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★½
Edit this entry  
11
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★
Edit this entry  
11
Knightriders

Knightriders

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Cronos

Cronos

1993
×
★★★
Edit this entry  
11
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★
Edit this entry  
10
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Diary of the Dead

Diary of the Dead

2007
×
★★½
Edit this entry  
18
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
Hardware

Hardware

1990
×
★★★½
Edit this entry  
31
Society

Society

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
Race with the Devil

Race with the Devil

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★
Edit this entry  
20
The Yards

The Yards

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry