Leonora Anne has logged 48 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rainbows Are Real

Rainbows Are Real

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
History Lessons

History Lessons

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sanshiro Sugata Part Two

Sanshiro Sugata Part Two

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wes Anderson: From Above

Wes Anderson: From Above

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
What Is Neorealism?

What Is Neorealism?

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hands of Bresson

Hands of Bresson

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Funeral in Berlin

Funeral in Berlin

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Rock

The Rock

1996
×
Read the review Edit this entry  
02
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wild Parrots of Telegraph Hill

The Wild Parrots of Telegraph Hill

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry