Leonora Anne has logged 47 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry  
29
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lovegirl

Lovegirl

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Maker

The Maker

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Love God?

The Love God?

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sirens

Sirens

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
It

It

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The King and I

The King and I

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nocturnes

Nocturnes

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
Read the review Edit this entry  
15
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
An Awfully Big Adventure

An Awfully Big Adventure

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yes or No

Yes or No

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Master Will Shakespeare

Master Will Shakespeare

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mary's Incredible Dream

Mary's Incredible Dream

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry