Leonora Anne has logged 52 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Freaky Friday

Freaky Friday

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The General

The General

1926
×
Read the review Edit this entry  
29
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The House of Fear

The House of Fear

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
Read the review Edit this entry  
23
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Woman in Green

The Woman in Green

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gus

Gus

1976
×
Read the review Edit this entry  
20
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aunt Mary

Aunt Mary

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Pearl of Death

The Pearl of Death

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Quigley Down Under

Quigley Down Under

1990
×
Read the review Edit this entry  
16
The Million Dollar Duck

The Million Dollar Duck

1971
×
Read the review Edit this entry  
16
Clockwise

Clockwise

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hook

Hook

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Scarlet Claw

The Scarlet Claw

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock Holmes Faces Death

Sherlock Holmes Faces Death

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Adventures of Sherlock Holmes

The Adventures of Sherlock Holmes

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Spider Woman

The Spider Woman

1943
×
Read the review Edit this entry  
11
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Kid

First Kid

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sherlock Holmes in Washington

Sherlock Holmes in Washington

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ari Eldjárn: Pardon My Icelandic

Ari Eldjárn: Pardon My Icelandic

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sherlock Holmes and the Voice of Terror

Sherlock Holmes and the Voice of Terror

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Love Bug

The Love Bug

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry