RSS feed for leonowitz
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
28
Lost River

Lost River

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
26
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
25 km/h

25 km/h

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
They Live

They Live

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Social Animals

Social Animals

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
IUVENTA

IUVENTA

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Text for You

Text for You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Am Not an Easy Man

I Am Not an Easy Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bo Burnham: what.

Bo Burnham: what.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Born to Be Blue

Born to Be Blue

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
40 Days and 40 Nights

40 Days and 40 Nights

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry