Sort by

Leo has logged 160 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Way

The Way

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
20
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Heist

Heist

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
1900

1900

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Superman

Superman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
JFK

JFK

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
31
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
★★½
Edit this entry  
25
Three Little Beers

Three Little Beers

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Volcanoes: The Fires of Creation

Volcanoes: The Fires of Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry