Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
13
In the Heights

In the Heights

2021
×
Edit this entry  
13
Zola

Zola

2020
×
Edit this entry  
05
Heaven Adores You

Heaven Adores You

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Adam

Adam

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
Read the review Edit this entry  
03
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Foxes

Foxes

1980
×
Read the review Edit this entry  
21
The Runaways

The Runaways

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Control

Control

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
Edit this entry  
08
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Passengers

Passengers

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Public Speaking

Public Speaking

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Showrunners: The Art of Running a TV Show

Showrunners: The Art of Running a TV Show

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Amy Schumer: The Leather Special

Amy Schumer: The Leather Special

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry