RSS feed for Willem (Leo)

Willem (Leo) has logged 80 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★
Edit this entry  
31
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Junun

Junun

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mirror of Holland

Mirror of Holland

1950
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Comingled Containers

Comingled Containers

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ghost

Ghost

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
Bambi

Bambi

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Exemplary Citizen

Exemplary Citizen

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Raptor

Raptor

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
A Wedding Day

A Wedding Day

2018
×
Edit this entry  
22
Balcony

Balcony

2016
×
★½
Edit this entry  
21
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toto the Hero

Toto the Hero

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fall

The Fall

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tiger

The Tiger

2018
×
★★
Edit this entry  
21
La Persistente

La Persistente

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Time to Love and a Time to Die

A Time to Love and a Time to Die

1958
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fast Film

Fast Film

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
SB

SB

2002
×
★★½
Edit this entry  
17
Stellar

Stellar

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Rage Net

Rage Net

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Night Music

Night Music

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Forest for the Trees

The Forest for the Trees

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
15
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Westerly Wind

Westerly Wind

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Early Man

Early Man

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★
Edit this entry  
12
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★★
Edit this entry  
11
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry