Sort by

𝕎𝕚𝕝𝕝𝕖𝕞 (𝕃𝕖𝕠) has logged 83 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★
Edit this entry  
28
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Japón

Japón

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
26
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
American Animals

American Animals

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Terminal

Terminal

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Adrift

Adrift

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Williamsburg, Brooklyn

Williamsburg, Brooklyn

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Imperfect Three-Image Films

Imperfect Three-Image Films

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Quartet Number One

Quartet Number One

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Report from Millbrook

Report from Millbrook

1966
×
★★★½
Edit this entry  
14
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tag

Tag

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Lou

Lou

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Deadpool

Deadpool

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
Epilogue

Epilogue

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
I Can Hurt Myself & I Can Accomplish Things

I Can Hurt Myself & I Can Accomplish Things

2016
×
★★
Edit this entry  
07
Reflections

Reflections

2018
×
★★★
Edit this entry