Lerin has logged 172 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
25
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Taking Sides

Taking Sides

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
End of Summer

End of Summer

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ethos

Ethos

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Ivy

Ivy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The One-Man Band

The One-Man Band

1900
×
★★★
Edit this entry  
06
The Misfortunes of an Explorer

The Misfortunes of an Explorer

1900
×
★★
Edit this entry  
06
Addition and Subtraction

Addition and Subtraction

1900
×
★★½
Edit this entry  
06
The Mysterious Knight

The Mysterious Knight

1899
×
★★★
Edit this entry  
06
Cinderella

Cinderella

1899
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Human Pyramid

The Human Pyramid

1899
×
★★
Edit this entry  
06
Summoning the Spirits

Summoning the Spirits

1899
×
★★★
Edit this entry  
06
The Mysterious Portrait

The Mysterious Portrait

1899
×
★★★
Edit this entry  
06
The Pillar of Fire

The Pillar of Fire

1899
×
★★★
Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Edit this entry