Sort by

Laura has logged 277 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Being There

Being There

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Submission

Submission

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Private War

A Private War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Calvinball

Calvinball

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Superman III

Superman III

1983
×
Read the review Edit this entry  
13
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry