RSS feed for Laura

Laura has logged 209 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry