Sort by

Laura has logged 269 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Edit this entry  
10
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Julia

Julia

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Wish for Wings That Work

A Wish for Wings That Work

1991
×
Read the review Edit this entry  
26
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mummy

The Mummy

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry