RSS feed for Sina
  • Record of a Tenement Gentleman

    Record of a Tenement Gentleman

    ★★★

    خاطرات یک مستاجر جنتلمن؛ همچون دیگر آثار اوزو مملو از روح زدگیست

  • Gone with the Wind

    Gone with the Wind

    ★★★★

    زنی زیبا با جامه ای سرخ و همرنگ پلکان با شکوه وعظمتی خاص قدم برمیدارد: تصویری که از کودکی بر ضمیرم تراشیده شده و همچون هر درس حسی وعاطفی که آن دوران آموختیم محال است از یاد و احساسم برود

    پ.ن: بربادرفته را برای اولین بار در چهار-پنج سالگی به همراه مادرم دیدم و تنها نمایی که از آن تماشا، در یاد مانده صحنه متجمل و به واقع سینمایی است که وصفش آمد.

  • My Life At Second Year

    My Life At Second Year

    پایان باز همچنان آفت سینمای ایران

    نقد اجمالی و عامیانه بر فیلم در حال اکرانِ سال دوم دانشکده من

    کارگردانی صدرعاملی (از منظر ساختاری) یکدست و یکنواخت هست و با وجود استفاده از دو فیلمبردار متفاوت برای بخش های اصفهان و تهران، دستاورد کیفی کارش در کلیه بخش ها چیزی نزدیک به حد متوسط شده. بنابرین عامل تعیین کننده و موضوع قابل بحث در «سال دوم دانشکده من» نه کارگردان بلکه فیلمنامه نویس هست.

    پرویز شهبازی نامی که به گوش…

  • Funny People

    Funny People

    ★½

    قاطعانه میتوان گفت که «دو ساعت و نیم» زمانی متعارف برای یک کمدی رمانتیک «جاد آپاتویی» نیست. شواهد موید این نکته هستند که در آن برهه، نویسنده/کارگردان/تهیه کننده صاحب سبک آمریکایی از مسیر هموار و توفیق یافته ی همیشگی و آن جنس فکاهی های سرخوشانه فاصله گرفته است به این سبب که در انتخاب سوژه و طرح ریزی آن سایه ای افکنده است. سایه ای مافوق اثر، نه آنقدر سنگین و تسلط یافته که امکان بامزگی و شیرینی را از…

  • Muriel, or the Time of Return

    Muriel, or the Time of Return

    ★★★½

    کلاه از سر برداشته و تعظیم میکنم برهنر اصیل و جاودان آلن رنه

  • Damage

    Damage

    ★★½

    کاش آن رابطه ممنوعه در گیر و بند مسائل جنسی نبود. کاش بینش محترم لویی مال به دو مقوله متمایز عشق و رابطه جنسی در اینجا هم محفوظ میماند. تا باری دیگر شاهکاری چون عشاق، نجوای قلب، کودک زیبا و آتلانتیک سیتی در این راستا از او به یادگار میماند.... در میان انبوه سینمایی های همقطار، دمیج یا خسارت بیشترین قرابت درونی را با «معلم پیانو» اثر میشائیل هانکه دارد. سیاستمدار و معلم پیانویی که ظاهرا انسان های موفق و…

  • Carnage

    Carnage

    ★★

    پوسترش قشنگه

  • A Very Private Affair

    A Very Private Affair

    ★★★★

    شگفت انگیز برازنده ترین لقبیه که میشه برای لویی مال به زبون آورد..... همیشه شگردهای تازه ای تو آستین داشت. هیچوقت خودش رو تکرار نکرد و ادای مولف ها (بهتره بگیم مولف نماها) رو درنیاورد. خودش بود و علایقش. هر زمان بسته به حال و هوا و آنچه که احساستش میطلبید خودش رو تو یک گونه با مضامین متفاوت محک زد واصلا در پی خودسانسوری و احتیاط نبود. همین ها از لویی مال شخصیت لایتناهی میسازه...... آثارش حقیقتا سینما هستن…

  • Sisters

    Sisters

    ★★½

    فیلمی که سبک و نگاه مولفش رو داره اما افسوس که جا داشت خیلی بهتر ساخته بشه

  • Amy

    Amy

    ★½

    تلاش به بار نشسته در مستند «ایمی» تمهید به ظاهر سهل و ساده تکنیکی است که در اثر تحول فرمیک ایجاد میکند. استفاده تمام از تصاویر آرشیوی برای روایت سرگذشت یک ستاره با فراز و نشیب های پرشمار در طول زندگی اش که با مونتاژ و تدوین به عنوان یک کل نوین معنی یافتنه است. گرچه نمیتوان از اهمیت صدا در ارتباط و معنابخشی بر سلسله انبوه پلان ها غافل شد. مصاحبه با اقوام، دوستان و همکاران ایمی که هر…

  • Down by Law

    Down by Law

    ★★★

    جارموش به معنی واقعی کلمه «مستقل» است.
    مغلوب قانون غیرمتعارف ترین فیلم فرار از زندانی است که دیده ام. یک تجربه خلاقه و کاملا شخصی

  • Time of the Wolf

    Time of the Wolf

    هانِکه در طراحی و پردازش یک موقعیت آخرالزمانی ناموفق است