RSS feed for Sina
  • Time of the Wolf

    Time of the Wolf

    هانِکه در طراحی و پردازش یک موقعیت آخرالزمانی ناموفق است

  • Marathon Man

    Marathon Man

    ★★★

    is it safe?

  • Vicky Cristina Barcelona

    Vicky Cristina Barcelona

    ★½

    متوسط الحال

  • Lawrence of Arabia

    Lawrence of Arabia

    ★½

    پل رودخانه کوای، لورنس عربستان و دکتر ژیواگو هر سه، سینمایی هایی خوش ساخت هستند اما کافی نیستند. در ورای اسطوره پروری انگلیسی و زرق و برق تکنی کالرشان، چیزی کم است و این کمبود از زیاده خواهی و بلند پروازی نشات میگیرد. اینجانب همواره فیلم های ساده و بی آلایش دهه چهل لین را ترجیح میدهم. برای نمونه فیلم صمیمی و تکرار نشدنی چون الیور تویست

  • Gradually...

    Gradually...

    ★★½

    بعد از دوازده سال از تماشایش گمان میکردم مانند بسیاری از بازبینی ها سبب سرخوردگی شود اما مجددا با اشتیاق پایش نشستم. حس و حال خاص فیلم با رایحه کیشلوفسکی، اجازه داد تا برعیوب چشم ببندم. مادامی که فیلم خاتمه یافت در تیتراژ، مقابل عنوان فیلمنامه نویس نام پرویز شهبازی را دیدم. تا آن لحظه از این مهم بی اطلاع بودم. این حقیقت عموم مسائل را روشن میکند

  • The Cycle

    The Cycle

    ★★

    دایره مینا کاربلدی مهرجویی در کارگردانی را بر ما عیان میکند. تصویربرداری نورپردازی و طراحی صحنه در سطح بالاتری از آن دوران قرار دارد. پردازش شخصیت علی (با بازی سعید کنگرانی استعدادی نوشکفته و خوش سیما که به خاطر ایفای نقش در فیلم جنجالی پرویز صیاد، بعد از انقلاب نامش در لیست سیاه جای گرفته و برای سال ها از سینما کنار گذاشته شد) و نمودار رو به نزولش به خوبی صورت گرفته است اما نقاط مثبت فیلم در همین…

  • The Monster

    The Monster

    ★★½

    یکی از بهترین فیلم اولی های سینمای ایران با فیلمنامه ای خوب خصوصا از حیث شخصیت پردازی
    افسوس که نظام حاکم بر سینما در آن سال ها (نیمه اول دهه شصت) هر فیلمی را خواه ناخواه به سمت و سوی ایدئولوژی مقید و دُگم حکومت میکشاند و هنرمندان ایرانی را برای دیده شدن دسترنجشان ناچار به اطاعت از خود میکرد. این شد که هر فیلمساز بایستی اثرش را (حتی اگر ارتباطی با سیاست نداشت) به نحوی با انقلاب اسلامی پیوند…

  • Spectre of Scorpion

    Spectre of Scorpion

    ★★★½

    در مدح «شبح کژدم» سخن بسیار است لیک تنها به جمله ای قناعت میکنم: جلوتر از زمانه خود

  • Abadaniha

    Abadaniha

    ★★★

    یک بازسازی شریف و قابل قدردانی از «دزد دوچرخه» زاواتینی و دسیکا

  • Once Upon a Time, Cinema

    Once Upon a Time, Cinema

    ناصرالدین شاه آکتور سینما به مانند عموم فیلم های مخلباف ظاهرنما و پوشالی است. تمجید و ستایش هایی که روانه اش شد نیز حاصل چیزی نیستند جز جوگیری های پرطمطراق دهه شصت

    این فیلم در تماشای بار سوم، از همیشه ناامید کننده تر بود

  • The Report

    The Report

    ★★★½

    چه سکانس خارق العاده ای است سکانس «خیابان» وقتی که فیروزکوهی (کوروش افشار پناه) همسرش (شهره آغداشلو) را برای خرید کاموا کنار خیابان پیاده میکند و سپس پلیس راهنمایی رانندگی مجبورش میکند حرکت کند. فیروزکوهی جلوتر میرود تا دور بزند و برگردد اما نزدیک چهارراه ماشینش خاموش میشود (کات) همسرش کنار خیابان دنبال او میگردد. (کات) فیروزکوهی با مشقت زیاد در حال هُل دادن ماشین است. (کات) دوربین دور همسر میچرخد. اتومبیلی برای مزاحمت کنارش توقف میکند. (کات) سرانجام فیروزکوهی…

  • She's Funny That Way

    She's Funny That Way

    ★★½

    درود بر وس اندرسون، نوا بامباک و کوئنتین تارانتینو به خاطر حامایتشان از پیشکسوتی که تاریخ ناطق سینماست. پیتر باگدانویچ پس از مدت ها پشت دوربین قرار گرفت تا یک کمدی رمانتیک دیگربرای عشاق سینما به یادگار بگذارد

    فیلمی جذاب، در ادامه فرمی که باگدانویچ با «چه خبرا دکی جون» آغاز کرده بود. فیلم آن کیفیت ساخت و پرداخت را ندارد اما میتواند همانقدر سرگرم کننده باشد.