Sort by

blue has logged 45 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Come Together

Come Together

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wes Anderson: From Above

Wes Anderson: From Above

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Wes Anderson: Centered

Wes Anderson: Centered

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry