Highest rated films

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★

  • Shakespeare in Love

    ★★★★

  • Elizabeth

    ★★★★

  • Pi

    ★★★½

  • Happiness

    ★★★½

  • The Wedding Singer

    ★★★½

  • A Perfect Murder

    ★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • As Good as It Gets

    ★★★★

  • Titanic

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 30 Films watched
  • 2.5 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Good Will Hunting

Jan 11

Most Watched

Dead Man on Campus

twice

Saving Private Ryan

twice

Good Will Hunting

twice

Last Film

Shakespeare in Love

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
18 films
Comedy
15 films
Thriller
7 films
Crime
7 films
Romance
5 films
Mystery
4 films
Action
4 films
History
4 films
War
2 films
Sci Fi
2 films
USA
29 films
UK
2 films
Germany
1 film
Hong Kong
1 film
Canada
1 film
Japan
1 film
Iceland
1 film
Denmark
1 film
English
30 films
German
5 films
French
4 films
Russian
3 films
Czech
2 films
Chinese
2 films
Cantonese
2 films
Swedish
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

1998 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Good Will Hunting
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Psycho
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Titanic
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Cold Fever
Average weighted rating:

3.5

Films Nick watched in 1998

  • Shakespeare in Love
  • Elizabeth
  • Happiness
  • Psycho
  • American History X
  • The Waterboy
  • Pleasantville
  • What Dreams May Come
  • Pi
  • Rounders
  • Your Friends & Neighbors
  • Dead Man on Campus
  • Dead Man on Campus
  • Saving Private Ryan
  • Snake Eyes
  • Saving Private Ryan
  • Lethal Weapon 4
  • A Perfect Murder
  • Cold Fever
  • Suicide Kings
  • Deep Impact
  • Mr. Nice Guy
  • The Wedding Singer
  • Sphere
  • Good Will Hunting
  • The Big Lebowski
  • Wag the Dog
  • As Good as It Gets
  • Titanic
  • Good Will Hunting

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Central Station
  • Eternity and a Day
  • The Celebration
  • Love & Pop
  • Mulan
  • Khrustalyov, My Car!
  • After Life
  • The Hole

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more