Highest rated films

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Bringing Out the Dead

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • Three Kings

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★½

  • Any Given Sunday

    ★★★½

  • Stir of Echoes

    ★★★½

  • The Thin Red Line

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★

  • Run Lola Run

    ★★★★

  • Waking Ned

    ★★★★

  • A Simple Plan

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 33 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

The Thin Red Line

Jan 15

Most Watched

The Sixth Sense

twice

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

twice

The Thin Red Line

twice

Last Film

Man on the Moon

Dec 23

Genres, countries & languages

Drama
19 films
Comedy
10 films
Thriller
9 films
Mystery
6 films
Action
6 films
Fantasy
4 films
History
4 films
Adventure
4 films
War
4 films
Crime
4 films
USA
31 films
Canada
3 films
Germany
3 films
UK
3 films
Australia
1 film
France
1 film
English
33 films
Latin
4 films
French
4 films
Spanish
3 films
Japanese
3 films
German
2 films
Italian
2 films
Irish
1 film
Czech
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

1999 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

For Love of the Game
Average weighted rating:

3.0

Films Nick watched in 1999

  • Man on the Moon
  • Any Given Sunday
  • The World Is Not Enough
  • The Green Mile
  • Sleepy Hollow
  • Dogma
  • Being John Malkovich
  • Bringing Out the Dead
  • Fight Club
  • Three Kings
  • American Beauty
  • For Love of the Game
  • Stir of Echoes
  • The Sixth Sense
  • The Sixth Sense
  • The Blair Witch Project
  • Run Lola Run
  • Eyes Wide Shut
  • American Pie
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Summer of Sam
  • Big Daddy
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Election
  • The Matrix
  • Rushmore
  • 8MM
  • The Thin Red Line
  • Saving Private Ryan
  • A Simple Plan
  • Waking Ned
  • The Thin Red Line

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Larry David: Curb Your Enthusiasm
  • Beau Travail
  • All About My Mother
  • Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena
  • Ratcatcher
  • The Wind Will Carry Us
  • The Colour of Paradise
  • Kikujiro

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more