Highest rated films

  • Cast Away

    ★★★★½

  • Wonder Boys

    ★★★★½

  • Gladiator

    ★★★★

  • High Fidelity

    ★★★★

  • Almost Famous

    ★★★½

  • Unbreakable

    ★★★½

  • The Cell

    ★★★½

  • American Psycho

    ★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Magnolia

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★½

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★

  • The Cider House Rules

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 26 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

The Talented Mr. Ripley

Jan 3

Most Watched

High Fidelity

3 times

Last Film

Cast Away

Dec 22

Genres, countries & languages

Drama
21 films
Thriller
11 films
Comedy
6 films
Romance
5 films
Action
5 films
Music
4 films
Adventure
4 films
Crime
4 films
Horror
3 films
Mystery
2 films
USA
25 films
UK
6 films
Germany
5 films
Japan
1 film
Hong Kong
1 film
France
1 film
Canada
1 film
English
25 films
French
4 films
Danish
3 films
Spanish
3 films
Russian
2 films
Latin
2 films
German
2 films
Cantonese
2 films
Thai
1 film
Croatian
1 film

Breakdown

2000 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Magnolia
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Hollow Man
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

American Psycho
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Timecode
Average weighted rating:

2.9

Films Nick watched in 2000

  • Cast Away
  • Unbreakable
  • Requiem for a Dream
  • The Exorcist
  • The Legend of Drunken Master
  • Almost Famous
  • Nurse Betty
  • The Cell
  • Hollow Man
  • The Perfect Storm
  • Timecode
  • High Fidelity
  • Gladiator
  • High Fidelity
  • High Fidelity
  • U-571
  • American Psycho
  • Pollock
  • The Cider House Rules
  • Wonder Boys
  • The Beach
  • The Sixth Sense
  • Girl, Interrupted
  • American Beauty
  • Magnolia
  • The Talented Mr. Ripley

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • A Dog's Will
  • Werckmeister Harmonies
  • Devils on the Doorstep
  • Eureka
  • Ritual
  • Nine Queens
  • In Vanda's Room
  • Platform

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more