Highest rated films

  • Amélie

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Ocean's Eleven

    ★★★★½

  • Ghost World

    ★★★★

  • Jurassic Park III

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★

  • Vanilla Sky

    ★★★

  • Ali

    ★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★½

  • Traffic

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 28 Films watched
  • 2.3 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Traffic

Jan 5

Most Watched

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

twice

Memento

twice

Last Film

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Dec 28

Genres, countries & languages

Thriller
11 films
Drama
10 films
Adventure
9 films
Comedy
8 films
Sci Fi
6 films
Romance
6 films
Action
6 films
Crime
6 films
Fantasy
5 films
Mystery
3 films
USA
27 films
UK
7 films
Germany
4 films
France
3 films
New Zealand
2 films
Taiwan
1 film
Japan
1 film
China
1 film
Hong Kong
1 film
Canada
1 film
English
26 films
Spanish
3 films
Italian
2 films
French
2 films
German
1 film
Chinese
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2001 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Planet of the Apes
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Final Fantasy: The Spirits Within
Average weighted rating:

2.5

Films Nick watched in 2001

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Ali
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Vanilla Sky
  • Ocean's Eleven
  • Amélie
  • The Man Who Wasn't There
  • Shallow Hal
  • K-PAX
  • Mulholland Drive
  • Ghost World
  • American Pie 2
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • Memento
  • Planet of the Apes
  • Jurassic Park III
  • Final Fantasy: The Spirits Within
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Memento
  • Freddy Got Fingered
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Blow
  • Josie and the Pussycats
  • Hannibal
  • Shadow of the Vampire
  • Traffic

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Millennium Actress
  • Samurai Jack: The Premiere Movie
  • The Piano Teacher
  • Hedwig and the Angry Inch
  • What Time Is It There?
  • Behind the Sun
  • Cowboy Bebop: The Movie
  • Shrek

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more