Highest rated films

  • 24 Hour Party People

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • Gangs of New York

    ★★★★½

  • Insomnia

    ★★★★½

  • Rabbit-Proof Fence

    ★★★★½

  • Bloody Sunday

    ★★★★½

  • The Rookie

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★★

  • Office Space

    ★★★★★

  • Glengarry Glen Ross

    ★★★★★

  • Super Troopers

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • High Fidelity

    ★★★★

  • Amores Perros

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 47 Films watched
  • 3.9 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

The Royal Tenenbaums

Jan 4

Most Watched

Insomnia

3 times

Amélie

3 times

Catch Me If You Can

twice

Adaptation.

twice

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

twice

Last Film

Catch Me If You Can

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
26 films
Comedy
17 films
Crime
13 films
Action
11 films
Thriller
10 films
Romance
9 films
Mystery
8 films
Adventure
8 films
Fantasy
6 films
Sci Fi
4 films
USA
40 films
UK
5 films
Germany
4 films
New Zealand
3 films
France
3 films
Ireland
2 films
Italy
1 film
Canada
1 film
Australia
1 film
Mexico
1 film
English
43 films
French
5 films
Russian
4 films
Latin
3 films
Italian
2 films
Spanish
2 films
German
2 films
Irish
2 films
Ukrainian
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2002 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Thirteen Conversations About One Thing
Average weighted rating:

3.3

Films Nick watched in 2002

  • Catch Me If You Can
  • Adaptation.
  • National Lampoon's Van Wilder
  • Rabbit-Proof Fence
  • Catch Me If You Can
  • Gangs of New York
  • Adaptation.
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Glengarry Glen Ross
  • Reign of Fire
  • John Q
  • Solaris
  • Insomnia
  • Bowling for Columbine
  • The Thin Red Line
  • Office Space
  • Bloody Sunday
  • Igby Goes Down
  • Amores Perros
  • Storytelling
  • Jackass: The Movie
  • High Fidelity
  • Office Space
  • Punch-Drunk Love
  • 24 Hour Party People
  • The Good Girl
  • Thirteen Conversations About One Thing
  • Signs
  • Minority Report
  • Insomnia
  • The Sum of All Fears
  • Insomnia
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Spider-Man
  • Changing Lanes
  • The Rookie
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Panic Room
  • Amélie
  • Super Troopers
  • Monster's Ball
  • Waking Life
  • Amélie
  • Amélie
  • The Royal Tenenbaums

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Sherlock: Case of Evil
  • Oasis
  • The Twilight Samurai
  • Madame Satã
  • The Son
  • Talk to Her
  • On the Occasion of Remembering the Turning Gate
  • Lilo & Stitch

Highly rated with Nick’s friends Patron

  • Adaptation.
  • Spider-Man

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more