Highest rated films

  • Bad Santa

    ★★★★

  • Open Range

    ★★★★

  • All the Real Girls

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★½

  • Old School

    ★★★

  • Swimming Pool

    ★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • Malcolm X

    ★★★★★

  • 24 Hour Party People

    ★★★★★

  • Super Troopers

    ★★★★★

  • Searching for Bobby Fischer

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★½

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★½

  • 25th Hour

    ★★★★½

  • Bringing Out the Dead

    ★★★★½

  • Ronin

    ★★★★½

  • About Schmidt

    ★★★★½

  • Bull Durham

    ★★★★½

  • Major League

    ★★★★½

  • George Washington

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 129 Films watched
  • 10.8 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

About Schmidt

Jan 3

Most Watched

He Loves Me… He Loves Me Not

twice

Bend It Like Beckham

twice

The Lord of the Rings: The Two Towers

twice

28 Days Later

twice

Open Range

twice

Last Film

Ravenous

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
75 films
Comedy
36 films
Thriller
32 films
Romance
22 films
Crime
21 films
Action
21 films
Adventure
19 films
Sci Fi
15 films
Mystery
10 films
Fantasy
8 films
USA
100 films
UK
22 films
France
12 films
Germany
11 films
Japan
6 films
New Zealand
5 films
Italy
5 films
Australia
4 films
Spain
2 films
Canada
2 films
English
116 films
French
11 films
Spanish
8 films
German
8 films
Japanese
6 films
Russian
4 films
Arabic
4 films
Portuguese
4 films
Italian
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2003 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Dekalog
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Time Machine
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

The Life and Times of Hank Greenberg
Average weighted rating:

3.5

Films Nick watched in 2003

  • Ravenous
  • He Loves Me… He Loves Me Not
  • He Loves Me… He Loves Me Not
  • Wonderland
  • The Tao of Steve
  • Bend It Like Beckham
  • The Rookie
  • Akira
  • Searching for Bobby Fischer
  • The Laramie Project
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • George Washington
  • Kurt & Courtney
  • The Straight Story
  • Dekalog
  • Owning Mahowny
  • Bad Santa
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Hustler
  • Guess Who's Coming to Dinner
  • Waiting for Guffman
  • Bang the Drum Slowly
  • Romper Stomper
  • The Life and Times of Hank Greenberg
  • Princess Mononoke
  • The Thing
  • 28 Days Later
  • Lost in Translation
  • The Matrix Revolutions
  • The Truman Show
  • Finding Nemo
  • The Shape of Things
  • Better Luck Tomorrow
  • Ice Age
  • Intolerable Cruelty
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Mystic River
  • Not Another Teen Movie
  • Spirited Away
  • Northfork
  • Dirty Pretty Things
  • The Time Machine
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Major League
  • All the Real Girls
  • Auto Focus
  • Open Range
  • Open Range
  • Swimming Pool
  • Super Troopers
  • American Wedding
  • Super Troopers
  • Frailty
  • Twin Falls Idaho
  • Laurel Canyon
  • Winged Migration
  • Bull Durham
  • Bowling for Columbine
  • Whale Rider
  • Lawrence of Arabia
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Bowling for Columbine
  • 28 Days Later
  • Shadow of a Doubt
  • The Godfather
  • Whale Rider
  • Life Is Beautiful
  • Punch-Drunk Love
  • Spellbound
  • Spellbound
  • 24 Hour Party People
  • The Sandlot
  • Bamboozled
  • Barbershop
  • 25th Hour
  • Love Liza
  • The Matrix Reloaded
  • Freeway
  • 8 Mile
  • Secretary
  • The Matrix Reloaded
  • X2
  • X-Men
  • Last Night
  • Malcolm X
  • Bringing Out the Dead
  • Three Kings
  • Kundun
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • About a Boy
  • A Mighty Wind
  • Far from Heaven
  • Bend It Like Beckham
  • City of God
  • City of God
  • Following
  • Braveheart
  • Citizen Kane
  • Y Tu Mamá También
  • The Spanish Prisoner
  • Gladiator
  • Willard
  • For Love of the Game
  • The Sum of All Fears
  • Donnie Darko
  • The Hours
  • Himalaya
  • Ringu
  • Ronin
  • The Ring
  • Old School
  • A Nightmare on Elm Street
  • Dancer in the Dark
  • Misery
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Pianist
  • 24 Hour Party People
  • One Hour Photo
  • Signs
  • Armageddon
  • Vanilla Sky
  • The Pursuit of D.B. Cooper
  • Roger Dodger
  • Open Your Eyes
  • 25th Hour
  • The Rules of Attraction
  • Memento
  • About Schmidt

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Tokyo Godfathers
  • Lisbela and the Prisoner
  • Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem
  • Goodbye, Dragon Inn
  • Carandiru
  • The Triplets of Belleville
  • The Man Who Copied
  • Last Life in the Universe

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more