Highest rated films

  • Batman Begins

    ★★★★★

  • The Constant Gardener

    ★★★★★

  • Syriana

    ★★★★½

  • King Kong

    ★★★★

  • The 40 Year Old Virgin

    ★★★½

  • Stay

    ★★★½

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★

  • Walk the Line

    ★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The NeverEnding Story

    ★★★★★

  • Insomnia

    ★★★★½

  • Sideways

    ★★★★½

  • Hoop Dreams

    ★★★★½

  • Wonder Boys

    ★★★★½

  • Millions

    ★★★★½

  • Shakespeare in Love

    ★★★★

  • Elizabeth

    ★★★★

  • In Good Company

    ★★★★

  • Titanic

    ★★★½

  • American Beauty

    ★★★½

  • The Aviator

    ★★★½

  • National Treasure

    ★★★½

  • The Bourne Supremacy

    ★★★½

  • Event Horizon

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 74 Films watched
  • 6.2 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

The Life Aquatic with Steve Zissou

Jan 1

Most Watched

Millions

twice

Sideways

twice

The Machinist

twice

Last Film

Kicking & Screaming

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
42 films
Comedy
25 films
Thriller
20 films
Romance
16 films
Adventure
16 films
Action
14 films
Sci Fi
13 films
Family
9 films
Crime
9 films
Mystery
6 films
USA
65 films
UK
19 films
Germany
12 films
France
5 films
Japan
2 films
Spain
2 films
Luxembourg
1 film
China
1 film
Italy
1 film
English
72 films
French
8 films
Italian
7 films
German
6 films
Spanish
6 films
Russian
5 films
Chinese
4 films
Armenian
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2005 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Hoop Dreams
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Street Fighter
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Happenstance
Average weighted rating:

3.1

Films Nick watched in 2005

  • Kicking & Screaming
  • King Kong
  • The Polar Express
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • Syriana
  • Surviving Christmas
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Elizabeth
  • Shakespeare in Love
  • The NeverEnding Story
  • Wonder Boys
  • Walk the Line
  • Hoop Dreams
  • Millions
  • For Love of the Game
  • Event Horizon
  • The Dead Zone
  • Sideways
  • Stay
  • A History of Violence
  • American Beauty
  • Two Brothers
  • The Constant Gardener
  • Red Eye
  • Happenstance
  • The 40 Year Old Virgin
  • Constantine
  • Stir of Echoes
  • Death Race 2000
  • The Machinist
  • Shaun of the Dead
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Machinist
  • War of the Worlds
  • National Treasure
  • Insomnia
  • Black Hawk Down
  • Batman Begins
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Mosquito Coast
  • Girl with a Pearl Earring
  • The Bourne Supremacy
  • I ♥ Huckabees
  • SLC Punk
  • Crash
  • American Splendor
  • Citizen Ruth
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Father of the Bride
  • Undertow
  • Millions
  • Sin City
  • Alive
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • The Chronicles of Riddick
  • Code 46
  • Titanic
  • Sky Captain and the World of Tomorrow
  • Big Night
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Street Fighter
  • Million Dollar Baby
  • In Good Company
  • Hotel Rwanda
  • Riding Giants
  • Sideways
  • Hulk
  • Napoleon Dynamite
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Collateral
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • Friday Night Lights
  • The Aviator
  • The Life Aquatic with Steve Zissou

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Pride & Prejudice
  • Linda Linda Linda
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • C.R.A.Z.Y.
  • Cinema, Aspirins and Vultures
  • My Father and My Son
  • A Bittersweet Life
  • The Child

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more