Highest rated films

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Michael Clayton

    ★★★★½

  • Superbad

    ★★★★

  • Into the Wild

    ★★★★

  • Transformers

    ★★★★

  • Knocked Up

    ★★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • 300

    ★★★★★

  • Field of Dreams

    ★★★★★

  • Strange Days

    ★★★★★

  • The Constant Gardener

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Casino Royale

    ★★★★½

  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

  • The Prestige

    ★★★★

  • The Last King of Scotland

    ★★★★

  • Rescue Dawn

    ★★★★

  • Children of Men

    ★★★½

  • Night at the Museum

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 87 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Children of Men

Jan 6

Most Watched

Zodiac

twice

Knocked Up

twice

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

twice

Transformers

twice

Last Film

Man of the Year

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
47 films
Thriller
29 films
Comedy
27 films
Action
25 films
Adventure
23 films
Crime
19 films
Romance
16 films
Fantasy
13 films
Sci Fi
9 films
War
8 films
USA
79 films
UK
18 films
Germany
11 films
France
8 films
Spain
2 films
Morocco
2 films
New Zealand
2 films
Italy
2 films
Australia
1 film
English
84 films
Spanish
14 films
French
10 films
Italian
7 films
German
6 films
Latin
4 films
Cantonese
3 films
Russian
3 films
Arabic
3 films
Japanese
2 films

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Dukes of Hazzard
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Puddle Cruiser
Average weighted rating:

2.7

Films Nick watched in 2007

  • Man of the Year
  • Live Free or Die Hard
  • The Proposition
  • I Am Legend
  • Rescue Dawn
  • World Trade Center
  • Ocean's Thirteen
  • The Mist
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Lords of Dogtown
  • No Country for Old Men
  • Reign Over Me
  • Network
  • Dirty Harry
  • Catch a Fire
  • Zodiac
  • Blades of Glory
  • Into the Wild
  • Michael Clayton
  • Evan Almighty
  • Luther
  • Knocked Up
  • Strange Days
  • Breach
  • King Arthur
  • Alexander
  • 300
  • Hot Fuzz
  • Music and Lyrics
  • Superbad
  • Sketches of Frank Gehry
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Night at the Museum
  • Employee of the Month
  • Little Miss Sunshine
  • The Pursuit of Happyness
  • The 40 Year Old Virgin
  • Kingdom of Heaven
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Transformers
  • Alpha Dog
  • Transformers
  • Apocalypto
  • Little Children
  • The Transformers: The Movie
  • Ocean's Twelve
  • Stranger Than Fiction
  • Pan's Labyrinth
  • Knocked Up
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Last King of Scotland
  • Spider-Man 3
  • Code Unknown
  • Field of Dreams
  • Delicatessen
  • Let's Go to Prison
  • Miami Vice
  • The Dukes of Hazzard
  • Fever Pitch
  • North Country
  • Rocky Balboa
  • The Constant Gardener
  • Casino Royale
  • Die Another Day
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Fast Food Nation
  • Idlewild
  • Bullitt
  • A Cock and Bull Story
  • Amélie
  • The Illusionist
  • Aladdin
  • Zodiac
  • The Prestige
  • Hustle & Flow
  • The Departed
  • Puddle Cruiser
  • The Science of Sleep
  • Beerfest
  • The Third Man
  • GoodFellas
  • Troy
  • The Three Burials of Melquiades Estrada
  • Idiocracy
  • All the Pretty Horses
  • Children of Men

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Persepolis
  • Estômago: A Gastronomic Story
  • Secret Sunshine
  • Basic Sanitation, The Movie
  • Elite Squad
  • You, the Living
  • Taare Zameen Par

Highly rated with Nick’s friends Patron

  • No Country for Old Men

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more