Highest rated films

  • District 9

    ★★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Adventureland

    ★★★★

  • Zombieland

    ★★★½

  • Fast & Furious

    ★★★½

  • I Love You, Man

    ★★★½

  • Up

    ★★★

  • 300

    ★★★★★

  • Slumdog Millionaire

    ★★★★½

  • Gran Torino

    ★★★★½

  • Sideways

    ★★★★½

  • Michael Clayton

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★

  • Sunshine

    ★★★★

  • The Visitor

    ★★★★

  • Snow Angels

    ★★★★

  • Tropic Thunder

    ★★★½

  • Taken

    ★★★½

  • The Mist

    ★★★½

  • Milk

    ★★★½

  • Gone Baby Gone

    ★★★½

  • Hotel Rwanda

    ★★★½

  • The Sea Inside

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 66 Films watched
  • 5.5 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Snow Angels

Jan 9

Last Film

Avatar

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
37 films
Action
18 films
Comedy
18 films
Sci Fi
16 films
Thriller
16 films
Crime
12 films
Adventure
9 films
Romance
9 films
Mystery
6 films
Documentary
4 films
USA
57 films
UK
16 films
Germany
9 films
France
6 films
Canada
5 films
Italy
4 films
Japan
2 films
Brazil
1 film
English
65 films
Spanish
11 films
French
7 films
Italian
6 films
German
5 films
Arabic
4 films
Chinese
2 films
Armenian
2 films
Hindi
2 films

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Spirit
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Screamers
Average weighted rating:

3.6

Films Nick watched in 2009

  • Avatar
  • The Road
  • The Godfather
  • 2012
  • The Spirit
  • Little Dieter Needs to Fly
  • Push
  • Redbelt
  • Helvetica
  • Watchmen
  • A Serious Man
  • Fast & Furious
  • The Sea Inside
  • Paranormal Activity
  • Vantage Point
  • Antichrist
  • Zombieland
  • Adventureland
  • The Informant!
  • Drillbit Taylor
  • 300
  • Hotel Rwanda
  • Talk to Me
  • Inglourious Basterds
  • I Love You, Man
  • 21
  • District 9
  • Leatherheads
  • Brüno
  • Michael Clayton
  • Moon
  • The Brave One
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Sideways
  • Up
  • Terminator Salvation
  • Star Trek
  • Screamers
  • Blindness
  • Outlander
  • Knowing
  • Gone Baby Gone
  • The Mist
  • Body of Lies
  • Changeling
  • Lakeview Terrace
  • Role Models
  • Sunshine
  • The Visitor
  • Taken
  • The Day the Earth Stood Still
  • Revolutionary Road
  • Seven Pounds
  • Dan in Real Life
  • Gran Torino
  • Choke
  • Religulous
  • Ghost Town
  • Doubt
  • The Wrestler
  • Tropic Thunder
  • Milk
  • Pineapple Express
  • Frost/Nixon
  • Slumdog Millionaire
  • Snow Angels

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Fantastic Mr. Fox
  • Mary and Max
  • The Secret in Their Eyes
  • The White Ribbon
  • Coraline
  • A Prophet
  • Castaway on the Moon
  • Doctor Who: The End of Time

Highly rated with Nick’s friends Patron

  • Fantastic Mr. Fox
  • In the Loop
  • Up
  • Inglourious Basterds
  • A Serious Man
  • Antichrist

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more