Highest rated films

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★

  • 127 Hours

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★½

  • Unstoppable

    ★★★½

  • Kick-Ass

    ★★★

  • The Town

    ★★★

  • The Other Guys

    ★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★★

  • District 9

    ★★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★½

  • 3:10 to Yuma

    ★★★★½

  • Sugar

    ★★★★½

  • The Host

    ★★★★

  • Transformers

    ★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★

  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

    ★★★★

  • Mean Creek

    ★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★½

  • Battle Royale

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 48 Films watched
  • 4 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Up in the Air

Jan 2

Most Watched

Up in the Air

twice

Last Film

The Town

Dec 26

Genres, countries & languages

Drama
26 films
Comedy
15 films
Thriller
12 films
Action
11 films
Crime
10 films
Sci Fi
8 films
Adventure
8 films
Romance
6 films
Fantasy
5 films
History
3 films
USA
40 films
UK
9 films
Canada
3 films
Japan
3 films
Germany
2 films
New Zealand
2 films
South Korea
2 films
Spain
2 films
English
43 films
Spanish
5 films
French
4 films
Japanese
3 films
Russian
3 films
Korean
2 films
Swedish
2 films
Chinese
1 film
Armenian
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Grown Ups
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Scrambled Beer
Average weighted rating:

3.1

Films Nick watched in 2010

  • The Town
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Amelia
  • 127 Hours
  • Unstoppable
  • Standard Operating Procedure
  • Grown Ups
  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
  • Tin Cup
  • The Social Network
  • Public Enemies
  • 12 Angry Men
  • (500) Days of Summer
  • The Departed
  • Scrambled Beer
  • Yojimbo
  • Mean Creek
  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
  • Let the Right One In
  • The Host
  • The Other Guys
  • Transformers
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Where the Wild Things Are
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Red
  • Sexy Beast
  • The Men Who Stare at Goats
  • Observe and Report
  • Invictus
  • Valkyrie
  • Inception
  • TransSiberian
  • District 9
  • Iron Man 2
  • Kick-Ass
  • Battle Royale
  • The Lovely Bones
  • Oldboy
  • Hot Tub Time Machine
  • Up in the Air
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Sugar
  • The Invention of Lying
  • The Hurt Locker
  • Big Fan
  • 3:10 to Yuma
  • Up in the Air

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Incendies
  • Sherlock: A Study in Pink
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Who Killed Captain Alex?
  • Sherlock: The Great Game
  • Poetry
  • Stranger Things
  • Certified Copy

Highly rated with Nick’s friends Patron

  • Winter's Bone
  • Exit Through the Gift Shop
  • The Social Network
  • 127 Hours
  • Shutter Island
  • Toy Story 3
  • Inception

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more