Highest rated films

  • Drive

    ★★★★½

  • Hugo

    ★★★★½

  • Moneyball

    ★★★★½

  • Win Win

    ★★★★½

  • The Tree of Life

    ★★★★

  • Contagion

    ★★★★

  • Sucker Punch

    ★★★★

  • Young Adult

    ★★★★

  • Super Troopers

    ★★★★★

  • The King's Speech

    ★★★★½

  • In Bruges

    ★★★★½

  • Ronin

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★

  • La Haine

    ★★★★

  • True Grit

    ★★★★

  • Control

    ★★★★

  • The Way Back

    ★★★★

  • Skyline

    ★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★½

  • Toy Story 3

    ★★★½

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★½

  • Troll Hunter

    ★★★½

  • Let Me In

    ★★★½

  • Derailed

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 76 Films watched
  • 6.3 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

True Grit

Jan 2

Most Watched

The King's Speech

twice

Last Film

Alien

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
35 films
Adventure
25 films
Thriller
24 films
Fantasy
19 films
Action
19 films
Comedy
17 films
Sci Fi
16 films
Mystery
11 films
Romance
8 films
Crime
8 films
USA
70 films
UK
21 films
France
5 films
Germany
5 films
Canada
4 films
Norway
1 film
Brazil
1 film
India
1 film
Australia
1 film
English
75 films
French
10 films
Spanish
8 films
Russian
4 films
German
4 films
Arabic
3 films
Italian
3 films
Norwegian
2 films
Chinese
2 films
Polish
2 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

La Haine
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Black Swan
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Loose Change 9/11: An American Coup
Average weighted rating:

2.6

Films Nick watched in 2011

  • Alien
  • Young Adult
  • Spartan
  • The Incredible Hulk
  • Captain America: The First Avenger
  • Mr. & Mrs. Smith
  • Unknown
  • Win Win
  • Hugo
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • Green Zone
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Twilight
  • Diary of a Wimpy Kid
  • The One
  • Green Lantern
  • Drive
  • Contagion
  • Horrible Bosses
  • Your Highness
  • Moneyball
  • Let Me In
  • The Way Back
  • Troll Hunter
  • Everything Must Go
  • Thor
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Jonah Hex
  • Battle: Los Angeles
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Bridesmaids
  • Loose Change 9/11: An American Coup
  • In Bruges
  • Limitless
  • The Wicker Man
  • Paul
  • Trust
  • Cowboys & Aliens
  • Derailed
  • The Tree of Life
  • The Lincoln Lawyer
  • Sucker Punch
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Source Code
  • Skyline
  • Cedar Rapids
  • The Fighter
  • Shutter Island
  • La Haine
  • The Adjustment Bureau
  • Super 8
  • Super Troopers
  • Ronin
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Team America: World Police
  • Control
  • Cyrus
  • Hereafter
  • Due Date
  • Toy Story 3
  • Freakonomics
  • The King's Speech
  • Clash of the Titans
  • Black Swan
  • The Business of Being Born
  • Beyond Borders
  • Devil
  • Easy A
  • The King's Speech
  • True Grit

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Turin Horse
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • The Intouchables
  • Pariah
  • Sidewalls
  • Silenced

Highly rated with Nick’s friends Patron

  • Drive
  • The Tree of Life
  • Beginners
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Melancholia

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more