Highest rated films

  • Dune

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Luca

    ★★★½

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Pig

    ★★★½

  • The Harder They Fall

    ★★★½

  • Batman Begins

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • The NeverEnding Story

    ★★★★★

  • Field of Dreams

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★½

  • Ran

    ★★★★½

  • After Life

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Prestige

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Predator

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 224 Films watched
  • 18.7 Average per month
  • 4.6 Average per week

Milestones

First Film

Mangrove

Jan 1

Last Film

Picnic at Hanging Rock

Nov 29

Genres, countries & languages

Drama
102 films
Action
62 films
Thriller
50 films
Comedy
50 films
Sci Fi
45 films
Adventure
40 films
Crime
33 films
Fantasy
26 films
Family
24 films
Animation
21 films
USA
148 films
UK
31 films
France
28 films
Japan
15 films
Canada
14 films
Germany
11 films
Italy
5 films
China
5 films
Australia
4 films
Denmark
4 films
English
186 films
Spanish
27 films
French
24 films
Japanese
15 films
German
12 films
Italian
9 films
Russian
8 films
Chinese
6 films
Latin
5 films
Portuguese
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 56 Added 258

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Nick’s most liked review

Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

★½

Actively, aggressively irritating. Everything I dislike about the late 60s and early 70s encapsulated in one movie.

More reviews

Nick’s most liked list

Seide
Roly Poly
Menarche

Shorts Around the World

Short film colonialism. 197* countries, or as many as possible.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Home Sweet Home Alone
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

An Unknown Compelling Force
Average weighted rating:

3.0

Films Nick watched in 2021

  • Picnic at Hanging Rock
  • Ghostbusters: Afterlife
  • Encanto
  • 8-Bit Christmas
  • Free Guy
  • Venom: Let There Be Carnage
  • Old
  • One, Two, Three
  • Home Alone
  • Home Sweet Home Alone
  • Ant-Man and the Wasp
  • Chaos Walking
  • Woman at War
  • Le Samouraï
  • Brother
  • Ant-Man
  • Spider-Man: Far from Home
  • Finch
  • Spider-Man: Homecoming
  • His House
  • After Life
  • ʔEʔanx (The Cave)
  • Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin
  • Eternals
  • The Harder They Fall
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • No Time to Die
  • Taste of Cherry
  • Dune
  • The Lion King
  • National Treasure: Book of Secrets
  • Beeswax
  • National Treasure
  • Little Murders
  • Possession
  • Guardians of the Galaxy
  • Onibaba
  • Dadli
  • The Unseen River
  • Diary of a Wimpy Kid
  • Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Stargate
  • Worth
  • The Legend of Baron To'a
  • Incoherence
  • Gog
  • The Great Silence
  • Halloween
  • Artun
  • Junior
  • Blue Collar
  • Titane
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Raiders of the Lost Ark
  • Drexciya
  • Howl from Beyond the Fog
  • Brothers
  • Kwaku Ananse
  • Angela's Ashes
  • Close-Up
  • In the Earth
  • Dirty Work
  • maɬni – towards the ocean, towards the shore
  • Sticker
  • Beanfilm
  • Aliens vs Predator: Requiem
  • The Swimming Pool
  • Menarche
  • The Loud House Movie
  • Malignant
  • Roly Poly
  • Seide
  • Teknolust
  • Predator 2
  • Living in Oblivion
  • Predator
  • Little Chief
  • Pride
  • Dead Man
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Gravity
  • Attack the Block
  • The Trip to Greece
  • Hot Rod
  • Judas and the Black Messiah
  • Riders of Justice
  • Sorcerer
  • Nobody
  • Space Jam
  • Rad
  • Miami Blues
  • Aniara
  • Field of Dreams
  • Tesla
  • The Magnificent Ambersons
  • The Suicide Squad
  • Revanche
  • The Green Knight
  • Black Widow
  • All About Lily Chou-Chou
  • Pig
  • Rams
  • Shiva Baby
  • The Long Goodbye
  • Secrets & Lies
  • The Ice Road
  • Million Dollar Baby
  • Bo Burnham: Inside
  • Beavis and Butt-Head Do America
  • Birdwatchers
  • The Tomorrow War
  • Tokyo Drifter
  • F9
  • The Fate of the Furious
  • Furious 7
  • Fast & Furious 6
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • Los Bandoleros
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Turbo Charged Prelude for 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • Skylines
  • UHF
  • Like Someone in Love
  • An Unknown Compelling Force
  • Luca
  • Lowdown Dirty Criminals
  • The Death of Stalin
  • The NeverEnding Story II: The Next Chapter
  • Ran
  • Quest
  • My Octopus Teacher
  • The NeverEnding Story
  • Black Rain
  • A Quiet Place Part II
  • The Woman in the Window
  • Ace in the Hole
  • Miracle
  • Army of the Dead
  • The Forbidden Room
  • 48 Hrs.
  • The Prestige
  • Charulata
  • The Orange Years: The Nickelodeon Story
  • Another Round
  • House of Tolerance
  • Shadow in the Cloud
  • The Trial of the Chicago 7
  • Vagabond
  • The Last Blockbuster
  • Mortal Kombat
  • Bob & Carol & Ted & Alice
  • Stowaway
  • Silent Light
  • Smash and Grab
  • Wind
  • Loop
  • To: Gerard
  • The Snail and the Whale
  • Kapaemahu
  • Yes-People
  • If Anything Happens I Love You
  • Opera
  • Genius Loci
  • Burrow
  • The Letter Room
  • White Eye
  • Two Distant Strangers
  • Feeling Through
  • The Present
  • The Mission
  • Collective
  • Hillbilly
  • The Mystery of D.B. Cooper
  • Mommy Dead and Dearest
  • Promising Young Woman
  • Thief
  • Godzilla vs. Kong
  • Bad Trip
  • The Silent Partner
  • Zack Snyder's Justice League
  • Rock 'n' Roll High School
  • Garfield: A Tail of Two Kitties
  • Last Year at Marienbad
  • Demon
  • Space Amoeba
  • Matango
  • Nomadland
  • Cheaper by the Dozen
  • Maniac Cop
  • Diamantino
  • Fast Color
  • Bringing Up Baby
  • Corpus Christi
  • Bombshell
  • Ainu Mosir
  • The Goonies
  • Sami Blood
  • Playing with Fire
  • Kong: Skull Island
  • Field Niggas

See all 224

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Licorice Pizza
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • C'mon C'mon
  • Drive My Car
  • The Worst Person in the World
  • The Hand of God

Highly rated with Nick’s friends Patron

  • Procession
  • Licorice Pizza
  • Drive My Car
  • Close-Up
  • A Hero
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • The Power of the Dog
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • The Father
  • Days
  • Bo Burnham: Inside
  • Bad Trip
  • The Disciple
  • Pig
  • One Night in Miami...
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • Quo vadis, Aida?
  • The Velvet Underground
  • Judas and the Black Messiah
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Minari
  • Dune
  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal
  • Coming to America
  • Flee
  • Bad Luck Banging or Loony Porn
  • Sound of Metal
  • The Worst Person in the World
  • John and the Hole
  • The Souvenir Part II
  • Nomadland
  • The Last Duel
  • The Green Knight
  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain
  • A Quiet Place Part II
  • Undine
  • Val
  • Titane
  • The Suicide Squad
  • Luca
  • The Sparks Brothers
  • Bergman Island
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • Shiva Baby
  • Possessor
  • No Sudden Move
  • Nobody
  • Dirty Work
  • A Nightmare on Elm Street
  • Street Gang: How We Got to Sesame Street
  • The French Dispatch
  • CODA
  • Benedetta
  • In the Heights
  • Candyman
  • Promising Young Woman
  • French Exit
  • Exorcist II: The Heretic
  • Werewolves Within
  • The Harder They Fall

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more