• Death on the Nile

    ★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • Don't Look Up

    ★★

  • Encanto

    ★★★★

  • Eternals

    ★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Us

    ★★★★

  • Captain Marvel

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★

  • A Star Is Born

    ★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • It

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★½

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Suicide Squad

  • Captain America: Civil War

    ★★

  • Eddie the Eagle

    ★★★

  • Room

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★★

  • About Time

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Easy A

    ★★★★★