Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
leslie

leslie

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for leslie
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • leslie’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Se7en

    Se7en 1995

    ★★★★½ Watched by leslie 01 May 2022

    knew this would be a good movie when i saw david fincher as the director.

  • The Departed

    The Departed 2006

    ★★★★½ Watched by leslie 24 Apr 2022

    absolutely brilliant from martin scorsese. this has to go down as one of my favorites from him. it’s a must watch for everyone to see.

  • The Martian

    The Martian 2015

    ★★★★ Watched by leslie 17 Apr 2022

    i was expecting an emotional song for the ending credits but instead heard “i will survive” playing. that’s pure comedy right there.

  • Cast Away

    Cast Away 2000

    ★★★★ Rewatched by leslie 16 Apr 2022

    when chuck couldn’t save wilson, a tear may have rolled down my cheek.

  • Saving Private Ryan

    Saving Private Ryan 1998

    ★★★★½ Watched by leslie 15 Apr 2022

    i can’t believe this movie didn’t win best picture. the first 30 minutes was the most gruesome i’ve seen and that wasn't over yet. it’s hard to watch and sit through this movie without feeling an ounce of emotion. steven spielberg really delivered a masterpiece.

  • Swiss Army Man

    Swiss Army Man 2016

    ★★★½ Watched by leslie 10 Apr 2022

    petition for another movie with paul dano and daniel radcliffe

  • The Dropout

    The Dropout 2022

    ★★★★ Watched by leslie 09 Apr 2022

    give amanda seyfried her well deserved emmy

  • The Social Network

    The Social Network 2010

    ★★★★★ Rewatched by leslie 09 Apr 2022

    andrew garfield not receiving a nomination for best supporting actor is my villain origin story till this day.

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You 1999

    ★★★★★ Rewatched by leslie 31 Mar 2022

    23 years ago today this classic gem was released. i’m not crying you are.

  • Good Will Hunting

    Good Will Hunting 1997

    ★★★★★ Watched by leslie 23 Mar 2022

    there’s just so many things i can say about this movie. i cried, laughed, smiled and even got upset. took me long to watch this but i finally came around to it.

  • Inception

    Inception 2010

    ★★★★½ Rewatched by leslie 20 Mar 2022

    this movie has the most stunning visuals i’ve seen. truly a masterpiece

  • Prisoners

    Prisoners 2013

    ★★★★½ Rewatched by leslie 18 Mar 2022

    such an underrated movie. still leaves me stunned.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 47

Review Tags

557
  • netflix
  • 2019
  • 2018
  • spooky season
  • 2017
  • online
  • 2016
  • drama
  • prime
  • 2014
  • october watchlist
  • 2013
  • romantic comedy
  • tv
  • comedy
  • horror
  • joaquin phoenix
  • 2015
  • classic
  • keanu reeves
  • thriller
  • 2006
  • a24
  • hbo max
  • rewatch
  • 2009
  • 2010
  • admitme
  • alfonso cuarón
  • coming of age
  • disney
  • emma stone
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.