issy 🥝 has logged 49 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
25
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Accountant

The Accountant

2016
×
Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Focus

Focus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paterson

Paterson

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Read the review Edit this entry  
12
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Read the review Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Read the review Edit this entry  
08
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Long Way Down

A Long Way Down

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry