Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
Read the review Edit this entry  
06
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
Thor

Thor

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
Read the review Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
Edit this entry  
03
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Old Yeller

Old Yeller

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Endless

The Endless

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Read the review Edit this entry  
08
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Master

The Master

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
High School Musical

High School Musical

2006
×
Read the review Edit this entry  
31
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Edit this entry  
26
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
Edit this entry  
26
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
Edit this entry  
25
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry