Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★
Edit this entry  
24
Footloose

Footloose

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Stroke of Luck

Stroke of Luck

2023
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Edit this entry  
20
Unbelievers

Unbelievers

2023
×
★★★
Edit this entry  
19
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★½
Edit this entry  
18
Sweet Dreams

Sweet Dreams

1981
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Old Oak

The Old Oak

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Actual People

Actual People

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cup

The Cup

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Killer

The Killer

2023
×
★★★½
Edit this entry  
08
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★★
Edit this entry  
06
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★½
Edit this entry  
04
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★
Edit this entry  
01
Spring Night, Summer Night

Spring Night, Summer Night

1967
×
★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Flora and Son

Flora and Son

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Royal Hotel

The Royal Hotel

2023
×
★★★
Edit this entry  
26
Gonzo Girl

Gonzo Girl

2023
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Hypnosis

The Hypnosis

2023
×
★★★
Edit this entry  
25
Eileen

Eileen

2023
×
★★
Edit this entry  
25
La Chimera

La Chimera

2023
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Persian Version

The Persian Version

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Monk and the Gun

The Monk and the Gun

2023
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mother, Couch

Mother, Couch

2023
×
★★½
Edit this entry  
23
Troppo azzurro

Troppo azzurro

2023
×
★★½
Edit this entry  
21
Palazzina Laf

Palazzina Laf

2023
×
★★★½
Edit this entry  
21
One Day All This Will Be Yours

One Day All This Will Be Yours

2023
×
★★★½
Edit this entry  
20
Death Is a Problem for the Living

Death Is a Problem for the Living

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The End We Start From

The End We Start From

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Diabolik chi sei?

Diabolik chi sei?

2023
×
★★½
Edit this entry  
18
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
There’s Still Tomorrow

There’s Still Tomorrow

2023
×
★★★
Edit this entry  
17
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Edit this entry  
13
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Garden of the Finzi-Continis

The Garden of the Finzi-Continis

1970
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
04
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★½
Edit this entry