Sort by

LME has logged 117 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Tower

Tower

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Origins

I Origins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pink Wall

Pink Wall

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Keep Watching

Keep Watching

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Black and Blue

Black and Blue

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Countdown

Countdown

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Undone

Undone

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unplanned

Unplanned

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wonder Park

Wonder Park

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deon Cole: Cole Hearted

Deon Cole: Cole Hearted

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tammy's Always Dying

Tammy's Always Dying

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kinky Boots: The Musical

Kinky Boots: The Musical

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Closed Circuit

Closed Circuit

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Getaway

Getaway

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Last Vegas

Last Vegas

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Butler

The Butler

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry