RSS feed for Francesco
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Abominable

Abominable

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Our Godfather

Our Godfather

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Suleiman Mountain

Suleiman Mountain

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Edit this entry  
07
Totò, lascia o raddoppia?

Totò, lascia o raddoppia?

1956
×
★★★
Edit this entry  
06
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Il signor Diavolo

Il signor Diavolo

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Wilcox

Wilcox

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Arguments

Arguments

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ralf's Colors

Ralf's Colors

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Bird Island

Bird Island

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Prince’s Voyage

The Prince’s Voyage

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Left Behind

Left Behind

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The White Crow

The White Crow

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
A mano disarmata

A mano disarmata

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Game of Thrones: The Last Watch

Game of Thrones: The Last Watch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Grand Spirit

The Grand Spirit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Edit this entry