2019

Francesco F. Francesco F.’s year to date

Francesco’s highest rated films

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Traitor

    ★★★★★

  • Cyrano de Bergerac

    ★★★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★★

  • The Trial

    ★★★★½

  • Motherless Brooklyn

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Frozen

    ★★★★

  • Martin Eden

    ★★★★

  • Arguments

    ★★★★

  • Once Upon a Time... in Hollywood

    ★★★★

  • A Scene at the Sea

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 135 Films watched
  • 12.3 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Ralph Breaks the Internet

Jan 1

Most Watched

Joker

twice

The Traitor

twice

Avengers: Endgame

twice

Last Film

Motherless Brooklyn

Nov 7

Featured lists

Best of Italy 2014-2019

Francesco F.

I migliori esemplari di cinema italiano fra quanto ho visto negli ultimi…

  • 7 Minutes
  • An Almost Ordinary Summer
  • Beautiful Things
  • Call Me by Your Name
  • Capri-Revolution
  • The Correspondence
  • Deliver Me
  • Dogman
  • Ears
  • Fire at Sea
  • The First King: Birth of an Empire
  • The Grand Spirit
  • I Can Quit Whenever I Want
  • I Can Quit Whenever I Want 2: Masterclass
  • I Can Quit Whenever I Want 3: Ad Honorem
  • If Life Gives You Lemons
  • Io sono Tempesta
  • La trattativa
  • The Leisure Seeker
  • Leopardi

Short films watched in 2019

Francesco F.

MISSING: 3 short
- The Pro, by Garth Ennis, Amanda Conner, Jimmy…

  • End Game
  • Animal Behaviour
  • Age of Sail
  • Bilby
  • Bird Karma
  • Grandpa Walrus
  • Lost & Found
  • Weekends
  • Black Sheep
  • Lifeboat
  • Period. End of Sentence.
  • Skin
  • Mother
  • Marguerite
  • Fauve
  • Detainment
  • Purl
  • Smash and Grab
  • Kitbull
  • How Are You Today?

Genres, Countries & Languages

Drama
64 films
Comedy
39 films
Adventure
29 films
Animation
20 films
Family
18 films
Crime
18 films
Action
18 films
Documentary
17 films
Thriller
17 films
Fantasy
16 films
USA
89 films
UK
17 films
Italy
16 films
France
16 films
Germany
8 films
Canada
8 films
Japan
7 films
China
5 films
Belgium
4 films
Spain
4 films
English
102 films
Italian
22 films
French
13 films
Spanish
8 films
Japanese
8 films
Russian
7 films
German
5 films
Arabic
4 films
Portuguese
3 films
Latin
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 124

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Francesco’s most liked review

The Traitor

★★★★★

Per me poteva durare anche il doppio.

More reviews

Francesco’s most liked list

Best of Italy 2014-2019

I migliori esemplari di cinema italiano fra quanto ho visto negli ultimi sei anni. Lista non esaustiva (mi manca ancora qualche grosso titolo).

Featuring:
- Alice Rohrwacher
- Mario Martone
- Marco Bellocchio
- Paolo Sorrentino
- Matteo Garrone
- Luca Guadagnino
- Gianni Amelio
- Giuseppe Tornatore
- Gianfranco…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Left Behind
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Buio

Films Francesco watched in 2019

  • Motherless Brooklyn
  • Hustlers
  • Doctor Sleep
  • Watchmen
  • The Shining
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • The Irishman
  • Honey Boy
  • Rewind
  • Two of Us
  • Safe Spaces
  • The Aeronauts
  • Pavarotti
  • Buio
  • UglyDolls
  • Joker
  • Gemini Man
  • Abominable
  • Joker
  • Ad Astra
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Frozen
  • Martin Eden
  • Our Godfather
  • Suleiman Mountain
  • The Dark Crystal
  • Totò, lascia o raddoppia?
  • The Happytime Murders
  • Il signor Diavolo
  • Teen Spirit
  • Wilcox
  • Arguments
  • Ralf's Colors
  • Bird Island
  • The Prince’s Voyage
  • The Hate U Give
  • The Sixth Sense
  • Yesterday
  • Where'd You Go, Bernadette
  • The Great Hack
  • Left Behind
  • Once Upon a Time... in Hollywood
  • A Scene at the Sea
  • Fireworks
  • The Lion King
  • Midsommar
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • The White Crow
  • Toy Story 4
  • The Traitor
  • Dark Phoenix
  • A mano disarmata
  • The Secret Life of Pets 2
  • Game of Thrones: The Last Watch
  • The Traitor
  • Rocketman
  • Aladdin
  • Pain and Glory
  • A Goofy Movie
  • Avengers: Endgame
  • Pokémon Detective Pikachu
  • The Grand Spirit
  • The Sisters Brothers
  • Stan & Ollie
  • Avengers: Endgame
  • Cyrano de Bergerac
  • The Trial
  • Avengers: Infinity War
  • Gloria Bell
  • Ponoc Short Films Theatre, Volume 1 - Modest Heroes
  • Us
  • Shazam!
  • Captive State
  • Dumbo
  • The Professor and the Madman
  • The Avengers
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Scappo a casa
  • Lucky and Zorba
  • Ordinary Happiness
  • The Simpsons Movie
  • C'è tempo
  • Asterix: The Secret of the Magic Potion
  • Captain Marvel
  • The House That Jack Built
  • An Almost Ordinary Summer
  • Tomorrow's a New Day
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Capernaum
  • Minding the Gap
  • Of Fathers and Sons
  • Border
  • Free Solo
  • First Reformed
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Shoplifters
  • Medicine for Melancholy
  • Piranhas
  • Alita: Battle Angel
  • The Mule
  • The First King: Birth of an Empire
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • RBG
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Fyre
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Minimalism: A Documentary About the Important Things
  • Soldiers in Hiding
  • Leave No Trace
  • Cold War
  • Creed II
  • The Favourite
  • Boy Erased
  • I Want to Eat Your Pancreas
  • Dumplin'
  • Dreaming Murakami
  • Glass
  • Mary Queen of Scots
  • Another Day of Life
  • Dumbo
  • Welcome to Marwen
  • Non ci resta che il crimine
  • Green Book
  • Shirkers
  • Split
  • Unbreakable
  • Sarah Silverman: A Speck of Dust
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • At Eternity's Gate
  • Vice
  • Aquaman
  • Suspiria
  • Christopher Robin
  • Ralph Breaks the Internet

World Map

Highly rated films Francesco missed

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Marriage Story
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Bacurau
  • For Sama
  • Bring the Soul: The Movie

Highly rated with Francesco’s friends Patron

  • Apocalypse Now
  • The Shining
  • Parasite
  • The Irishman
  • Chernobyl
  • Burning
  • Shoplifters
  • The Witch
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Roma
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Once Upon a Time... in Hollywood
  • First Reformed
  • Pain and Glory
  • The Favourite
  • Anima
  • Hereditary
  • Avengers: Endgame
  • Climax
  • Eighth Grade
  • Cold War
  • Booksmart
  • Free Solo
  • The House That Jack Built
  • Us
  • BlacKkKlansman
  • Midsommar
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • If Beale Street Could Talk
  • Joker
  • Suspiria
  • Toy Story 4
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • First Man
  • Avengers: Infinity War
  • The Traitor
  • The Beach Bum
  • Ad Astra
  • Can You Ever Forgive Me?
  • High Life
  • Rocketman
  • Martin Eden
  • The First King: Birth of an Empire
  • John Wick: Chapter 2
  • The Sisters Brothers
  • At Eternity's Gate
  • The Mule
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Bad Times at the El Royale
  • Creed II
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Spider-Man: Far from Home
  • Widows
  • Fyre
  • High Flying Bird
  • Long Shot
  • Shazam!
  • Green Book
  • Beautiful Boy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more