Sort by

Eleanore has logged 123 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
French Kiss

French Kiss

1995
×
★★★½
Edit this entry  
02
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
26
No Retreat, No Surrender

No Retreat, No Surrender

1986
×
★★
Edit this entry  
22
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
22
I'm Dangerous Tonight

I'm Dangerous Tonight

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider

Spider

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Virginian

The Virginian

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Newsies

Newsies

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ballad of Lefty Brown

The Ballad of Lefty Brown

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Saved!

Saved!

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Edit this entry  
01
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
FernGully: The Last Rainforest

FernGully: The Last Rainforest

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Jamon Jamon

Jamon Jamon

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
Get Over It

Get Over It

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Edit this entry