Sort by

Eleanore has logged 33 entries for films during January 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ice Station Zebra

Ice Station Zebra

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
You Kill Me

You Kill Me

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Death Laid an Egg

Death Laid an Egg

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crazy in Love

Crazy in Love

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Autopsy

Autopsy

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
2/Duo

2/Duo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ignition

Ignition

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry