• Don't Look Up

  • Squid Game

    ★★★★

  • The Guilty

    ★★★

  • Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★

  • Chappie

    ★★

  • Dope

  • Ex Machina

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Now You See Me

  • Life of Pi

    ★★★★½

  • Precious

    ★★★

  • Knowing

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • Paprika

    ★★★★

  • The Ant Bully

  • King Kong

    ★★★½

  • Howl's Moving Castle

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Catch Me If You Can

    ★★★

  • Spirited Away

    ★★★★

  • The Green Mile

    ★★★★

  • Office Space

    ★★★½

  • The Game

    ★★★★½

  • Princess Mononoke

  • Perfect Blue

    ★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

  • Watership Down

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Psycho